2300HT-151-H-RC — Toroidal Inductor, 2300HT Series, 150 µH, 7.5 A, 0.05 ohm, ± 15%
Illustrative purposes only
2300HT-151-H-RC
Toroidal Inductor, 2300HT Series, 150 µH, 7.5 A, 0.05 ohm, ± 15%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 150µH
  • Product Range: 2300HT Series
  • DC Resistance Max: 0.05ohm
  • RMS Current (Irms): 7.5A
  • Inductance Tolerance: ± 15%