2200LL-102-H-RC — HIGH CURRENT INDUCTOR, 1000UH, 2.4A, 15%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
2200LL-102-H-RC
HIGH CURRENT INDUCTOR, 1000UH, 2.4A, 15%
  • Manufacturer: BOURNS JW MILLER
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • Product Range:2200LL Series; Inductance:1mH; RMS Current (Irms):2.4A; DC Resistance Max:0.216ohm; Inductance Tolerance:± 15%; Case Dimensions:27.94mm x 13.97m 04P2057
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: 2200LL Series
  • DC Resistance Max: 0.216ohm
  • RMS Current (Irms): 2.4A
  • Inductance Tolerance: ± 15%