2100HT-101-V-RC — Toroidal Inductor, 2100HT Series, 100 µH, 4.6 A, 0.053 ohm, ± 15%
Illustrative purposes only
2100HT-101-V-RC
Toroidal Inductor, 2100HT Series, 100 µH, 4.6 A, 0.053 ohm, ± 15%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: 2100HT Series
  • DC Resistance Max: 0.053ohm
  • RMS Current (Irms): 4.6A
  • Inductance Tolerance: ± 15%