20SVPA10M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 10 µF, 20 V, Radial Can - SMD, 0.04 ohm
Illustrative purposes only
20SVPA10M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 10 µF, 20 V, Radial Can - SMD, 0.04 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.04ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SVPA Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 5.9mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.7A
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C