20SVP47M. — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 47UF, 20V, RADIAL CAN-SMD, FULL REEL
Illustrative purposes only
20SVP47M.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 47UF, 20V, RADIAL CAN-SMD, FULL REEL
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.045ohm
  • Capacitance: 47µF
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SVP Series
  • Product Height: 6.9mm
  • Ripple Current: 1.89A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C