20SVP33M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 33 µF, 20 V, Radial Can - SMD, 0.045 ohm
Illustrative purposes only
20SVP33M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 33 µF, 20 V, Radial Can - SMD, 0.045 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.045ohm
  • Capacitance: 33µF
  • Series Name: OS-CON SVP
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SVP
  • Product Height: 6.9mm
  • Ripple Current: 1.89A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C