20SVP10M. — CAP, ALU ELEC, POLYMER, 10UF, 20V, SMD
Illustrative purposes only
20SVP10M.
CAP, ALU ELEC, POLYMER, 10UF, 20V, SMD
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.12ohm
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SVP Series
  • Product Height: 5.9mm
  • Ripple Current: 1.02A
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C