20SEQP150M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 20 V, Radial Leaded, 0.02 ohm
Illustrative purposes only
20SEQP150M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 20 V, Radial Leaded, 0.02 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:150µF; Voltage Rating:20V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:OS-CON SEQP Series; ESR:0.02ohm; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Ope
  • ESR: 0.02ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SEQP Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 13mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.367A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C