20SEPF560M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 560 µF, 20 V, 0.012 ohm, 5000 hours @ 105°C
Illustrative purposes only
20SEPF560M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 560 µF, 20 V, 0.012 ohm, 5000 hours @ 105°C
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.012ohm
  • Capacitance: 560µF
  • Series Name: OS-CON SEPF
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SEPF
  • Product Height: 13mm
  • Ripple Current: 5.4A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C