20SEPF180M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 180 µF, 20 V, 0.025 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
Illustrative purposes only
20SEPF180M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 180 µF, 20 V, 0.025 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.025ohm
  • Capacitance: 180µF
  • Series Name: OS-CON SEPF
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SEPF
  • Product Height: 7mm
  • Ripple Current: 3.2A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C