20SEP47M+TSS — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 47 µF, 20 V, Radial Leaded, 0.045 ohm
Illustrative purposes only
20SEP47M+TSS
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 47 µF, 20 V, Radial Leaded, 0.045 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.045ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Height: 7mm
  • Diameter: 8mm
  • Capacitance: 47µF
  • Series Name: OS-CON SEP
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SEP Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: -
  • Voltage Rating: 20V
  • Product Diameter: 8mm
  • Supplier Package: -
  • AE Capacitor Case: Radial Leaded
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C