20SEP33M+TSS — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 33 µF, 20 V, Radial Leaded, 0.045 ohm
Illustrative purposes only
20SEP33M+TSS
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 33 µF, 20 V, Radial Leaded, 0.045 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.045ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 33µF
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SEP Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.89A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C