20AKGR5220AASK — Power Film Capacitor, Metallized PP, Can, 22 µF, ± 10%, AC Filter, Stud Mount - M12
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
20AKGR5220AASK
Power Film Capacitor, Metallized PP, Can, 22 µF, ± 10%, AC Filter, Stud Mount - M12
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • ESR: 2100µohm
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Capacitance: 22µF
  • Voltage(AC): 550V
  • Voltage(DC): 1.28kV
  • Lead Spacing: 28mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: 30V/µs
  • Output (kvar): -
  • Product Range: C20A Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 117mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 40A
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: -
  • Product Diameter: 65mm
  • Capacitor Mounting: Stud Mount - M12
  • RMS Current (Irms): -
  • Capacitor Terminals: Screw
  • Typical Applications: AC Filter
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Can
  • Operating Temperature Max: 70°C
  • Operating Temperature Min: -25°C