206PHC400K — CAP, 20UF, 400V, FILM, AXIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
206PHC400K
CAP, 20UF, 400V, FILM, AXIAL
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Dielectric; CAP, 20UF, 400V, FILM, AXIAL; Dielectric Type:Metallized PP; Capacitor Case / Package:Axial Leaded; Capacitance:20µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage(AC):250V; Voltage(DC):4