205PHC400K — CAPACITOR POLYPROPYLENE PP FILM 2UF, 400V, 10%, AXIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
205PHC400K
CAPACITOR POLYPROPYLENE PP FILM 2UF, 400V, 10%, AXIAL
  • Manufacturer: ILLINOIS CAPACITOR
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 2µF
  • Voltage(AC): 250V
  • Voltage(DC): 400V
  • Product Range: PHC Series
  • Product Length: 34mm
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Axial Leaded
  • Operating Temperature Min: -40°C