200VXR330MEFCSN25X25 — Electrolytic Capacitor, Snap-in, 330 µF, 200 V, ± 20%, Snap-In, 7000 hours @ 105°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200VXR330MEFCSN25X25
Electrolytic Capacitor, Snap-in, 330 µF, 200 V, ± 20%, Snap-In, 7000 hours @ 105°C
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:330µF; Voltage Rating:200V; Product Range:VXR Series; Lifetime @ Temperature:7000 hours @ 105°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Termin; Available until stocks are exhausted
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: VXR Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 25mm
  • Ripple Current: 1.2A
  • Product Diameter: 25mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 7000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -25°C