200USG2200MEFCSN35X40 — Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 200 V, ± 20%, Snap-In, 2000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200USG2200MEFCSN35X40
Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 200 V, ± 20%, Snap-In, 2000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:2200µF; Voltage Rating:200V; Product Range:USG Series; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Capacitance T; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 2200µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: USG Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 40mm
  • Ripple Current: 4.92A
  • Product Diameter: 35mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C