200RX3033M10X20 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 33 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 130°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200RX3033M10X20
Electrolytic Capacitor, Miniature, 33 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 130°C, Polar
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 33µF
  • Series Name: RX30
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: RX30
  • Product Height: 20mm
  • Ripple Current: 320mA
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 130°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Operating Temperature Min: -25°C