200RX3010M8X16 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 10 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 130°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200RX3010M8X16
Electrolytic Capacitor, Miniature, 10 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 130°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:10µF; Voltage Rating:200V; Product Range:RX30 Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: RX30 Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 16mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 200mA
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 130°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Operating Temperature Min: -25°C