200MS26ACMK1STD — Electrolytic Capacitor, Motor Start, 200 µF, 260 VAC, ± 10%, Snap-In, 500 hours @ 60°C
Illustrative purposes only
200MS26ACMK1STD
Electrolytic Capacitor, Motor Start, 200 µF, 260 VAC, ± 10%, Snap-In, 500 hours @ 60°C
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:200µF; Voltage Rating:260VAC; Product Range:MS Series; Lifetime @ Temperature:500 hours @ 60°C; Capacitance Tolerance:± 10%; Capacitor Terminals:Quick Connect, Snap-In; Diam
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Polarity: Bi-Polar [Non-Polar]
  • Capacitance: 200µF
  • Voltage(AC): 260VAC
  • Voltage(DC): -
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: Motor Start Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 116mm
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 39mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Lifetime @ Temperature: 500 hours @ 60°C
  • Operating Temperature Max: 60°C
  • Operating Temperature Min: -20°C