200LLE10MEFC8X11.5 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 10 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 15000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200LLE10MEFC8X11.5
Electrolytic Capacitor, Miniature, 10 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 15000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:10µF; Voltage Rating:200V; Product Range:LLE Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: LLE Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 11.5mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 152mA
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 15000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C