200KXW82MEFC10X30 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 82 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200KXW82MEFC10X30
Electrolytic Capacitor, Miniature, 82 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 82µF
  • Series Name: KXW
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: KXW
  • Product Height: 30mm
  • Ripple Current: 400mA
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -25°C