200BXW47MEFR10X20 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 47 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200BXW47MEFR10X20
Electrolytic Capacitor, Miniature, 47 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:47µF; Voltage Rating:200V; Product Range:BXW Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:10mm; Lead Spacing:5mm; Available until stocks are exhausted
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 47µF
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: BXW Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 20mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 800mA
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 10000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C