200BXW390MEFR16X45 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 390 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 12000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200BXW390MEFR16X45
Electrolytic Capacitor, Miniature, 390 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 12000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:390µF; Voltage Rating:200V; Product Range:BXW Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:16mm; Lead Spacing:7; Available until stocks are exhausted
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 390µF
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 7.5mm
  • Product Range: BXW Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 45mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.1A
  • Product Diameter: 16mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 12000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C