200BXW150MEFR14.5X25 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 150 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 12000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200BXW150MEFR14.5X25
Electrolytic Capacitor, Miniature, 150 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 12000 hours @ 105°C, Polar
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 150µF
  • Series Name: BXW
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 7.5mm
  • Product Range: BXW
  • Product Height: 25mm
  • Ripple Current: 1.778A
  • Product Diameter: 14.5mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 12000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C