200BXF82M18X16 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 82 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
200BXF82M18X16
Electrolytic Capacitor, Miniature, 82 µF, 200 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:82µF; Voltage Rating:200V; Product Range:BXF Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:18mm; Lead Spacing:7.5mm; Height:16mm; Operating Temperature
  • Capacitance: 82µF
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 7.5mm
  • Product Range: BXF Series
  • Product Height: 16mm
  • Ripple Current: 1.55A
  • Product Diameter: 18mm
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -25°C