2.5SW330M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 2.5 V, 2917 [7343 Metric], 0.009 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
2.5SW330M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 2.5 V, 2917 [7343 Metric], 0.009 ohm
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.009ohm
  • Capacitance: 330µF
  • Series Name: SW
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: SW
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 6.3A
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C