2.5SLE82M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 82 µF, 2.5 V, 2917 [7343 Metric], 9000 µohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
2.5SLE82M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 82 µF, 2.5 V, 2917 [7343 Metric], 9000 µohm
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:82µF; Voltage Rating:2.5V; AE Capacitor Case:2917 [7343 Metric]; Product Range:SLE Series; ESR:0.009ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C;
  • ESR: 9000µohm
  • SVHC: No SVHC (19-Jan-2021)
  • Capacitance: 82µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: SLE Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: -
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 6.3A
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: L-Lead
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C