1PT100GX0518HG — RTD Sensor, Component with Leads, Class B, -220 °C, 450 °C, 100 ohm, Platinum
Illustrative purposes only
1PT100GX0518HG
RTD Sensor, Component with Leads, Class B, -220 °C, 450 °C, 100 ohm, Platinum
  • RTD Type: Component with Leads
  • Resistance: 100ohm
  • Probe Length: 5mm
  • RTD Accuracy: Class B
  • Product Range: GX Series
  • Probe Diameter: 1.8mm
  • Cable Termination: Wire Leaded
  • Resistance @ 0°C: 100ohm
  • RTD Element Material: Platinum
  • Cable Length - Metric: 10mm
  • Cable Length - Imperial: 0.39"
  • Sensing Temperature Max: 450°C
  • Sensing Temperature Min: -200°C
  • Measured Temperature Max: 450°C
  • Measured Temperature Min: -220°C