1PT100GO1327 — RTD Sensor, Component with Leads, Class B, -220 °C, 400 °C, 100 ohm, Platinum
Illustrative purposes only
1PT100GO1327
RTD Sensor, Component with Leads, Class B, -220 °C, 400 °C, 100 ohm, Platinum
  • RTD Type: Component with Leads
  • Resistance: 100ohm
  • Probe Length: 13mm
  • RTD Accuracy: Class B
  • Product Range: GO Series
  • Probe Diameter: 2.7mm
  • Cable Termination: Wire Leaded
  • Resistance @ 0°C: 100ohm
  • RTD Element Material: Platinum
  • Cable Length - Metric: 10mm
  • Cable Length - Imperial: 0.39"
  • Sensing Temperature Max: 400°C
  • Sensing Temperature Min: -220°C
  • Measured Temperature Max: 400°C
  • Measured Temperature Min: -220°C