1N4004RLG — Standard Recovery Diode, 400 V, 1 A, Single, 1.1 V, 150 ns, 30 A
Illustrative purposes only
1N4004RLG
Standard Recovery Diode, 400 V, 1 A, Single, 1.1 V, 150 ns, 30 A
  • Manufacturer: ONSEMI
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.1V; Reverse Recovery Time trr Max:150ns; Forward Surge Current Ifsm Ma
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: 1N4004
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: Axial Leaded
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.1V
  • Forward Surge Current: 30A
  • Reverse Recovery Time: 150ns
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V