187AVG063MGBJ — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 180UF,
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
187AVG063MGBJ
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 180UF,
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 180UF, 63V, RADIAL; Capacitance:180µF; Voltage(DC):63V; Capacitor Case / Package:Radial Leaded; ESR:1.105ohm; Lifetime @ Temperature:1500 hours @
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Capacitance: 180µF
  • Voltage(DC): 63V
  • Product Range: AVG Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 2.55A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1500 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C