16ZLH1000MEFC10X16 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 1000 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16ZLH1000MEFC10X16
Electrolytic Capacitor, Miniature, 1000 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1000µF
  • Series Name: ZLH
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: ZLH
  • Product Height: 16mm
  • Ripple Current: 1.76A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 10000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C