16ZL3300MEFC12.5X35 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 3300 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16ZL3300MEFC12.5X35
Electrolytic Capacitor, Miniature, 3300 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:3300µF; Voltage Rating:16V; Product Range:ZL Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:12.5mm; Lead Spacing:5mm; Height:35mm; Operating Temperatur
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 3300µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: ZL Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 35mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.4A
  • Product Diameter: 12.5mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C