16ZL120MEFCTA6.3X11 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 120 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16ZL120MEFCTA6.3X11
Electrolytic Capacitor, Miniature, 120 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 120µF
  • Series Name: ZL
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 2.5mm
  • Lead Diameter: 0.5mm
  • Product Range: ZL
  • Product Height: 11mm
  • Ripple Current: 405mA
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C