16ZL120MEFC6.3X11 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 120UF,
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16ZL120MEFC6.3X11
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 120UF,
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 120UF, 16V, 20%, RADIAL; Capacitance:120µF; Voltage(DC):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:2000