16YXM220MEFC8X11.5 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 220 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16YXM220MEFC8X11.5
Electrolytic Capacitor, Miniature, 220 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:220µF; Voltage Rating:16V; Product Range:YXM Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: YXM Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 11.5mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 330mA
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 10000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -25°C