16YXG470MEFC8X16 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 470 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 4000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16YXG470MEFC8X16
Electrolytic Capacitor, Miniature, 470 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 4000 hours @ 105°C, Polar
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 470µF
  • Series Name: YXG
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 3.5mm
  • Product Range: YXG
  • Product Height: 16mm
  • Ripple Current: 840mA
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 4000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C