16VL150MD7 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.022 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16VL150MD7
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.022 ohm
  • Manufacturer: VINATECH
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.022ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: VL Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 6.9mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.22A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C