16TZV33M5X6.1 — SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 33 µF, 16 V, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16TZV33M5X6.1
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 33 µF, 16 V, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: SMD Aluminium Electrolytic Capacitors
  • AE Capacitor Case:Radial Can - SMD; Capacitance:33µF; Voltage Rating:16V; ESR:-; Product Range:TZV Series; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operatin
  • ESR: -
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 33µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: TZV Series
  • Product Width: -
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 6.1mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 170mA
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C