16TZV330M8X10.5 — SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 330 µF, 16 V, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16TZV330M8X10.5
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 330 µF, 16 V, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: SMD Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Height: 10.5mm
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 330µF
  • Series Name: TZV
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Height: 10.5mm
  • Product Diameter: 8mm
  • AE Capacitor Case: Radial Can - SMD
  • Ripple Current AC: 600mA
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C