16TQC68MYF — Tantalum Polymer Capacitor, 68 µF, ± 20%, 16 V, D, 0.05 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
16TQC68MYF
Tantalum Polymer Capacitor, 68 µF, ± 20%, 16 V, D, 0.05 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • Capacitance:68µF; Voltage Rating:16V; Product Range:POSCAP TQC Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:D; ESR:0.05ohm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature
  • ESR: 0.05ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 68µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: POSCAP TQC Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 1.5A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C