16TQC47MW. — CAP, 47UF, 16V, TANT, POLYMER, CASE D2
Illustrative purposes only
16TQC47MW.
CAP, 47UF, 16V, TANT, POLYMER, CASE D2
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.04ohm
  • Capacitance: 47µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: POSCAP TQC Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 1.8A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D2
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C