16TQC33MYFD — Tantalum Polymer Capacitor, 33 µF, ± 20%, 16 V, D, 0.07 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
16TQC33MYFD
Tantalum Polymer Capacitor, 33 µF, ± 20%, 16 V, D, 0.07 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.07ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 33µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: POSCAP TQC Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 1.4A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C