16TQC10M — Tantalum Polymer Capacitor, 10 µF, ± 20%, 16 V, B, 0.1 ohm, 1411 [3528 Metric]
Illustrative purposes only
16TQC10M
Tantalum Polymer Capacitor, 10 µF, ± 20%, 16 V, B, 0.1 ohm, 1411 [3528 Metric]
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • Capacitance:10µF; Voltage Rating:16V; Product Range:POSCAP TQC Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:B; ESR:0.1ohm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:10
  • ESR: 0.1ohm
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: POSCAP TQC Series
  • Product Width: 2.8mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 3.5mm
  • Ripple Current: 800mA
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: B
  • Capacitor Case / Package: 1411 [3528 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C