16SVPK330M. — CAP, 330UF, 16V, ALU ELEC, POLYMER, SMD
Illustrative purposes only
16SVPK330M.
CAP, 330UF, 16V, ALU ELEC, POLYMER, SMD
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.022ohm
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SVPK Series
  • Product Height: 6.9mm
  • Ripple Current: 1.04A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C