16SVPK220M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.022 ohm
Illustrative purposes only
16SVPK220M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.022 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:220µF; Voltage Rating:16V; AE Capacitor Case:Radial Can - SMD; Product Range:OS-CON SVPK Series; ESR:0.022ohm; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 125°C; Operating Tem
  • ESR: 0.022ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SVPK Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 5.9mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.04A
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C