16SVPG820M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 820 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 9000 µohm
Illustrative purposes only
16SVPG820M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 820 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 9000 µohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 9000µohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 820µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SVPG Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 10mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 5.7A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C