16SVPG270M. — CAP, ALU POLYMER, 270UF, 16V, RAD CAN
Illustrative purposes only
16SVPG270M.
CAP, ALU POLYMER, 270UF, 16V, RAD CAN
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.008ohm
  • Capacitance: 270µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SVPG Series
  • Product Height: 9.9mm
  • Ripple Current: 5.8A
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C