16SVPE470M. — CAP, ALU ELEC, POLYMER, 470UF, 16V, REEL
Illustrative purposes only
16SVPE470M.
CAP, ALU ELEC, POLYMER, 470UF, 16V, REEL
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.01ohm
  • Capacitance: 470µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SVPE Series
  • Product Height: 12.6mm
  • Ripple Current: 6.1A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C